ZUBI U TRUDNOĆI

2018-07-19

ZUBI U TRUDNOĆI

Trudnoća je period kada treba obratiti posebnu pažnju na higijenu i zdravlje zuba i desni. Pročitajte više o tome koji su najčešći problemi u trudnoći i zašto dolazi do njih.

Veoma je važno posjetiti stomatologa prije trudnoće i izliječiti zube i zubo meso, kao i voditi računa o higijeni zuba tijekom cijele trudnoće. To može spriječiti neželjene komplikacije i poteškoće, i sačuvati vaše zube.


Zašto dolazi do problema sa zubima u trudnoći?

U stomatološkoj ordinaciji vrlo često možemo čuti izjavu žena koje su rađale da je trudnoća dovela do ubrzanog propadanja zubnog tkiva, do bolova, vađenja problematičnih zuba i ispadanja zdravih zuba kao posljedice propadanja desni i čitavog potpornog aparata zuba. 

Zubi se u trudnoći ne mijenjaju, njihova struktura ostaje ista. Pogrešno je mišljenje da zubi u trudnoći stradaju samo zbog nedostatka kalcija. 

Ukoliko nema dovoljno kalcija koji je potreban bebi, kalcij se nadoknađuje iz kostiju majke, a ne zuba. Do problema dolazi zbog nedovoljne oralne higijene i hormonskog disbalansa. U trudnoći se mijenja razina hormona, zbog čega zubi i desni kod nekih trudnica mogu postati osjetljiviji na bakterije, čime se povećava mogućnost nastanka zubnih infekcija. U nekim slučajevima, također se može dogoditi da je žena prije trudnoće imala probleme koji nisu otklonjeni, i koji joj u trudnoći mogu zadati brigu.


Najčešći problemi sa zubima u trudnoći?

Najveći problem trudnica je svakako problem desni. Zbog promjene razine hormona može doći do oticanja desni, krvarenja prilikom pranja zuba uslijed veće osjetljivosti, ali se mogu javiti i bolesti kao što su gingivitis i parodontopatija. 

Gravidni gingivitis/upala desni - ovaj problem javlja se kod velikog broja trudnica i veoma je neugodan. Nakon obroka, ostaci hrane zadržavaju se između zuba i desni te privlače bakterije, koje izazivaju upalu, uslijed koje dolazi do pojave crvenila, oticanja desni i krvarenja. Gingivitis se kod trudnica najčešće javlja u drugom tromjesečju. 

Parodontopatija - ukoliko se gingivitis ne liječi, može doći do parodontopatije. Ovo je veoma ozbiljna bolest, koja uništava kosti i tkivo koje drži zube, i može dovesti do ispadanja zuba i ozbiljnih infekcija, kao i posljedica po bebu.

Jutarnje mučnine - u želucu se nalaze kiseline koje mogu oštetiti caklinu zuba, zbog toga Vam savjetujemo da ne perete zube odmah nakon povraćanja, da ne biste doprinijeli većem oštećenju cakline. Umjesto toga, dobro isperite usta vodom, a zatim sredstvom za ispiranje usta ili nanesite pastu za zube prstima i isperite vodom. Operite zube, tek nakon sat vremena.

Gađenje - u prvom tromjesečju trudnoće može se dogoditi da osjetite gađenje i mučninu prilikom pranja zuba. U tom slučaju probajte koristiti manju četkicu i otopinu za ispiranje usta. 

Karijes - kod nekih žena se u trudnoći povećava potreba za grickanjem, naročito za slatkišima. Ne zaboravite da šećer izaziva karijes! Isperite usta vodom, popijte zeleni čaj a najbolje bi bilo da operete zube poslije svakog unosa šećera.


Kako problemi sa zubima utiču na bebu?

Uslijed parodontopatije može doći do prijevremenog porođaja ili rođenja bebe male težine. Zbog toga je važno da se na vrijeme obratite liječniku i poduzmete neophodne korake kako bi spriječili pojavu parodontopatije. Pored toga, infekcija desni ili usta, također može biti opasna, jer se može proširiti na ostatak organizma, i tako izazvati komplikacije u trudnoći.


Liječenje zuba u trudnoći

Stomatologa treba posjetiti barem jednom tijekom trudnoće a preporučuju se dva stomatološka pregleda. Ne zaboravite da pri svakoj posjeti stomatologu naglasite da ste trudni!

Vrlo je važno da svako krvarenje ili oticanje desni, bol zuba ili desni, ili bilo kakav drugi neugodan osjećaj u ustima, odmah kažete svom liječniku.

Tijekom prvog tromjesečja trudnoće pacijentici se objašnjava pravilno održavanja oralne higijene, uklanja zubni kamenac, poliraju zubi, te se saniraju eventualni karijesi. Drugo tromjesečje trudnoće se smatra najsigurnijim periodom trudnoće za rutinsku stomatološku terapiju. Taj period treba iskoristiti za eliminaciju potencijalnih problema koji u kasnijoj fazi trudnoće ili odmah nakon porođaja mogu izazvati poteškoće. Kraj osmog i deveti mjesec su period kada se ne preporučuju rutinske stomatološke terapije zato što se buduće majke ne osjećaju ugodno u stomatološkoj stolici. Ukoliko je neophodna stomatološka terapija u ovom periodu, zahvati bi trebali biti što kraći. Obimne parodontološke zahvate treba odgoditi za period nakon poroda. Tijekom stomatološke terapije ne smiju se propisivati lijekovi koji prolaskom kroz posteljicu mogu izazvati oštećenje ploda, a to su kodein, tetraciklini, streptomicin, diazepam, barbiturati itd.


Snimanje zuba u trudnoći

Iako su za RTG snimanje u stomatološke svrhe potrebne minimalne doze zračenja, ipak je tijekom trudnoće poželjno izbjegavati izlaganje rendgenskim zrakama, posebno u prvih 12 tjedana trudnoće. 


Fluor profilaksa

Pored genetskog nasljeđa, a kasnije i preventive, na sastav i kvalitetu bebinih zuba mogu utjecati i buduće mame redovnim unošenjem fluora. Uzima se jedan miligram dnevno, od početka trudnoće do kraja dojenja. Fluora, inače, ima u zelenom povrću, kuhinjskoj soli, vodi ali u maloj koncentraciji.


Kako spriječiti probleme sa zubima u trudnoći?

Najbolji način da se izbjegnu problemi sa zubima u trudnoći je redovno održavanje zuba prije trudnoće. Ukoliko planirate trudnoću, savjetujemo da u Vaše planove uključite i posjetu stomatologu kako biste otklonili postojeće probleme i dobili savjete koji mogu sačuvati Vaše zube. Tijekom trudnoće održavajte higijenu zuba, pridržavajte se savjeta stomatologa, redovito kontrolirajte zube i obavezno se javite stomatologu ukoliko osjetite probleme s desnima. Vodite brigu o ishrani, izbjegavajte slatkiše, unosite dosta kalcija i vitamina D, koristite mekšu četkicu da biste smanjili iritaciju desni i redovito mijenjajte četkicu da biste izbjegli skupljanje bakterija. Pravilna njega i brzo reagiranje, mogu otkloniti mnoge neželjene posljedice. 


autor teksta: Duška Đurić dr.dent.med.

Ordinacija dentalne medicine Duška Đurić dr.med.dent., Dubrava 41, 10 040 Zagreb, Hrvatska, +385 1 2910 428, +385 91 2910 418
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti