Preosjetljivost zuba

2018-06-20

Preosjetljivost zuba, koja se još naziva i hipersenzitivan dentin, je stanje kod kojeg je dentin (tkivo ispod cakline) izložen, i kod vitalnih zuba, on je osjetljiv na termičke, kemijske, mehaničke i osmotske podražaje.

Kako nastaje preosetljivost?

Uzroci nastanka preosjetljivosti zuba su razni. Najčešći od njih su pojava erozija (gubitak zubne cakline) nastale čestim konzumiranjem kisele hrane, grubom upotrebom tvrdih četkica, djelovanja žvačnih sila i parafunkcija, povlačenja desni uslijed parodontitisa i drugih uzroka. Izloženi dijelovi zuba reagiraju kratkotrajnom oštrom boli u trenutku kada djeluje podražaj, kao što su slatka hrana, hladno piće, mehaničko djelovanje četkice i slično.

Kako se liječi preosjetljivost zuba?

Hipersenzitivnost zuba se može smanjiti upotrebom specijalnih pasta za smanjenje osjetljivosti. Ove paste sadrže neki od medikamenata koji štiti eksponrani dentin i zatvara dentinske kanaliće, međutim u većini slučajeva tretman ovim pastama je nedovoljan, i u tom slučaju treba se obratiti svom stomatologu radi terapije i prevencije daljnjeg napredovanja oštećenja zubnog tkiva.

Čime se sanira preosetljivost?

U stomatološkoj praksi sredstva koja se koriste za smanjenje boli najčešće su:

• Sredstva koja omogućuju zatvaranje dentinskih kanalića kojima se zubno tkivo premazuje,
• Sredstva za kućnu upotrebu koja će vam stomatolog preporučiti, na bazi koncentriranog natrijfluorida, natrijnitrata ili stroncijklorida.
• Nadoknada izgubljenog tkiva kompozitnim ispunima (zatvaranje izloženog zubnog tkiva kompozitom),
• Terapija niskoenergetkim laserima koji ostvaruju biostimulativni, antiinflamatorni i analgetski efekt. Terapija je bezbolna i bez štetnih efekata.
• U ekstremnim slučajevima može se učiniti i devitalizacija zuba (vađenje živca).

Kada se trebate  javiti svom stomatologu?

Ukoliko su vam zubi osjteljivi na iste podražaje više od nekoliko dana, i ta osjetljivost ne prestaje, najbolje je da prije upotrebe bilo kakvih sredstava potražite savjet stomatologa, kako bi on utvrdio uzrok nastanka osjetljivosti, stupanj oštećenja i indicirao vam adekvatnu terapiju. Bol nije specifičan simptom, te je potrebno potvrditi je li ona posljedica preosjetljivosti zuba, ili je možda prisutno neko drugo oboljenje zuba. Stomatolog će vam također ukazati na eventualne greške koje radite u načinu na koji održavate higijenu vaših zuba i dati vam savjete kako da se nastalo patološko stanje ne ponovi.

autor teksta: Duška Đurić, dr.med.dent.

Ordinacija dentalne medicine Duška Đurić dr.med.dent., Dubrava 41, 10 040 Zagreb, Hrvatska, +385 1 2910 428, +385 91 2910 418
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti