Karcinom usne šupljine

2019-02-04

Karcinom usne šupljine jedan je od najčešćih karcinoma glave i vrata. Iako je lokaliziran u regiji koja je dostupna pregledu golim okom i može ga se otkriti vrlo rano, to se najčešće ne događa. U najvećem broju slučajeva karcinom usne šupljine otkriva se u uznapredovalom stadiju kada su terapijske mogućnosti smanjene, a prognoza znatno lošija. Zbog toga karcinom usne šupljine i danas, unatoč razvoju različitih metoda liječenja, ima visoku stopu smrtnosti.


Karcinom usne šupljine jedan je od deset najučestalijih uzroka smrti u svijetu.

U Hrvatskoj od karcinoma usne šupljine godišnje umre između 300 i 400 ljudi. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2008. godini od karcinoma usne šupljine i ždrijela preminulo je ukupno 377 osoba, što ga čini desetim uzročnikom smrti među malignim tumorima.

Glavni čimbenici rizika za razvoj karcinoma usne šupljine su pušenje i alkohol. 

Rizik za razvoj karcinoma usne šupljine u pušača je 5-7 puta veći od nepušača. 

Osim toga, nastavak pušenja nakon liječenja povezan je sa šesterostruko većim rizikom za nastanak novog primarnog tumora u gornjem aerodigestivnom traktu.

Duhanski dim sadrži brojne kancerogene kao što su nitrozamin i policiklički aromatski ugljikovodici. Spomenuti kancerogeni nakupljaju se u oralnoj sluznici uzrokujući oštećenje staničnog genetskog materijala, tj. DNK. S vremenom, oštećenje stanične DNK postaje ireverzibilno te dolazi do maligne transformacije.

Konzumiranje alkoholnih pića također je povezano s razvojem karcinoma usne šupljine. 

Novija istraživanja utvrdila su da 40% bolesnika s karcinomom glave i vrata redovito konzumira alkohol. Alkohol i pušenje djeluju sinergistički, na način da alkohol povećava propusnost za kancerogene komponente duhanskog dima. 

Osobe koje uživaju više od 100 g alkohola dnevno i puše 20 ili više cigareta dnevno, imaju čak 100 puta veći rizik za razvoj karcinoma usne šupljine

Klinička slika i liječenje

Najčešća tegoba zbog koje se pacijenti javljaju liječniku je osjećaj neugode i peckanja u ustima.

Karcinom usne šupljine u početnom je stadiju uglavnom asimptomatski, a simptomi počinju dolaziti do izražaja tek u uznapredovanom stadiju bolesti. Najčešća tegoba zbog koje pacijenti odlaze liječniku je osjećaj neugode i peckanja u ustima. Također se mogu javiti otežano i bolno gutanje, otežan govor, pomičnost zuba, krvarenje iz usne šupljine i bol u uhu. Rijetko, prvi znak karcinoma usne šupljine može biti pojava jednog ili više čvorova na vratu. U više od 50% pacijenata se prilikom postavljanja dijagnoze bolest već nalazi u uznapredovanom stadiju.

Terapija karcinoma usne šupljine ovisi o stadiju bolesti. 

Najčešći pristup liječenja je kirurški, koji se nadopunjava radioterapijom i kemoterapijom. 

Rani stadiji karcinoma usne šupljine liječe se uglavnom kirurški, a uznapredovali stadiji kombinacijom kirurškog zahvata i radioterapije.

Rano otkrivanje karcinoma usne šupljine

Redoviti pregledi sluznice posebno su važni u visokorizičnim skupinama, a to su muškarci, pušači i osobe starije od 40 godina koje konzumiraju alkohol.

Unatoč tome što se karcinom usne šupljine može otkriti u vrlo ranom stadiju jednostavnim kliničkim pregledom sluznice, u većine pacijenata se on dijagnosticira dosta kasno. Jedan od razloga je taj što karcinom usne šupljine u ranom stadiju ne izaziva nikakve simptome i pacijenti ne traže pomoć liječnika ili doktora dentalne medicine.

Ordinacija dentalne medicine Duška Đurić dr.med.dent., Dubrava 41, 10 040 Zagreb, Hrvatska, +385 1 2910 428, +385 91 2910 418
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti