Oralna Kirurgija???
ŠTO SVE PRIPADA ORALNOJ KIRURGIJI?
Oralna kirurgija podrazumjeva sve kirurške intervencije koje obuhvaćaju čeljusnu kost, zub i okolna tkiva (tzv. parodont) i izvode se ambulantno.
Jedan od kirurških zahvata na primjer apikotomija ili
resekcija korijena zuba kod koje se vrh korijena zuba odstranjuje zbog prisutnog upalnog
procesa na istom. Apikotomija se izvodi kada se konzervativnim putem ne može postići željeni rezultat. Možda Vam operacija korijena zuba zvuči zastrašujuće, ali to je intervencija koja će vam spasti zub koji bi se u suprotnom izvadio. Može se slobodno reći da je postotak uspješnosti liječenja zuba kirurškim putem vrlo visok. Važno je napomenuti da je svaki pacijent individualan i stomatolog za svakog pacijenta određuje individualnu terapiju
Također se u kirurške zahvate ubrajaju kirurško vađenje umnjaka ili zaostalih dijelova zuba (npr. zaostali korjenovi zuba).
Ugradnja implantata, augmentacija koštanog grebena su također vrlo česti kirurški zahvati u ordinaciji dentalne medicine.
Suvremena stomatologija je nezamisliva bez implantologije, koja je najbolje rješenje za nadoknadu izgubljenog zuba.
Kada se desni tretiraju kirurški, govorimo o parodontološkojj kirurgiji. Parodontološka kirurgija obuhvaća i estetsko-korektivne zahvate kao što su vestibuloplastika, slobodni transplantat sluznice kao i prekrivanje izloženih vratova zuba zbog recesije gingive itd.
STRAH OD ZAHVATA
Pacijenti su često uplašeni bez potrebe. Razlog tome su širom rasprostranjene predrasude, koje povezuju posjetu stomatologu sa boli. Međutim suvremena stomatologija podrazumijeva bezbolne tretmane, jer anestetici omogućuju pacijentu da se za vrijeme zahvata osjeća ugodno i opušteno. Također je značajan podatak da se, kod pacijenata sa vrlo izraženom dentofobijom, mogu obaviti stomatološki zahvati pod djelovanjem sedacije ili premedikacije.
ŠTO NAKON OPERACIJE?
Pacijenti koji se pridržavaju pravila i uputa svog stomatologa nakon operacije zuba skraćuju postoperativne neugodnosti i smanjuju pojavu komplikacija. Važan dio postoperativne njege je postavljanje hladnih obloga, jer se otekline najčešće javljaju u prva dva do tri dana.
Bol nakon zahvata nije rijetka pojava. Bilo da je riječ o vađenju
umnjaka, resekciji korena zuba - apikotomiji, ugradnji implantata ili vađenju
zaostalog korijena zuba. Bol se najčešće javlja tek nakon nekoliko sati od samog zahvata. Za smanjenje bolova potrebno je uzeti analgetik po potrebi (npr. ibuprofen)
Dobra profilaksa pomaže u najvećem broju slučajeva da ne dođe do operacije zuba. Stoga je neophodno svakodnevno i s puno pažnje posvetiti se temeljnoj higijeni usne šupljine a samim tim i oralnom zdravlju.
Ukoliko i dođe do oštećenja na zubima i desnima, trebate se na vrijeme obratiti stomatologu. Ukoliko je i pored svih preventivnih i profilaktičkih mjera operacija zuba neizbježna, znajte da ste kod nas uvijek u dobrim rukama.