Probava bez zuba?

2018-06-19

Zubi predstavljaju žvačne organe koji prvi sudjeluju u procesu probavljanja hrane, tako što je odgrizaju, sjeckaju, usitnjavaju, a zatim zajedno sa slinom pripremaju za gutanje u formi koja će nesmetano proći kroz jednjak u želudac, gdje će se nastaviti dalje probavljanje hrane. Gubitak zuba značajno utječe na mogućnost pravilne pripreme zalogaja za gutanje i njegovu daljnju obradu u procesu probavljanja hrane. Stoga, iako pacijent može razviti neke navike žvakanja bez zuba ili da prijeđe na kašastu hranu, to ne znači da ishrana bez upotrebe zuba neće ostaviti posljedice na usnu šupljinu i čitav organizam.

Zubi su vrlo bitni organi za pravilno probavljanje hrane i njihov gubitak može imati ozbiljne posljedice

Žvakanje hrane bez zuba, implanata ili odgovarajućih proteza najprije izaziva promjene na desnima, čeljusnim kostima i čeljusnom zglobu. Zubi su prirodno definirani svojim oblikom da omoguće maksimalno žvakanje i usitnjavanje hrane, tako da se štedi fukncija zgloba i kosti. Sile koje razvijaju zubi pri probavljanju hrane su velike i premašuju mogućnosti drugih oralnih struktura. Gubitkom zuba, njihovu funkciju preuzimaju druga meka i tvrda tkiva usne šupljine. Uslijed toga vrlo često dolazi do različitih promjena na desnima, koje bujaju i zadebljavaju, a nerijetko podliježu i upalnim procesima. Također se ubrzava i proces gubitka čeljusne kosti. Međutim, najveće posljedice trpi temporomandibularni zglob, uslijed čega se mogu javiti njegova različita oboljenja, praćena bolovima koji se mogu širiti u uho ili vrat, otežanim otvaranjem i zatvaranjem usta, što značajno utječe na kvalitetu života pojedinca.

Neadekvatno pripremljena hrana dospijeva u želudac, a zatim u tanko i debelo crijevo, gdje se odvija kemijsko probavljanje hrane pod utjecajem raznih enzima. Oslobođeni enzimi neće moći vršiti svoju funkciju na neadekvatno pripremljenom zalogaju, uslijed čega mogu izazvati brojne promjene na sluznici tankog i debelog crijeva. Također, tanko crijevo nije u mogućnosti da iz ovako pripremljenog zalogaja apsorbira hranljive tvari i minerale u krvotok, što značajno utječe na opće zdrvastveno stanje organizma. Ovako pripremljen zalogaj u debelom crijevu predstavlja idealnu podlogu za razvoj patogenih bakterija, koje izazivaju mnogobrojna oboljenja s vrlo teškom kliničkom slikom.

Zbog toga je svaki prijevremeno izgubljeni zub potrebno nadoknaditi na odgovarajući način, izradom mostova, ugradnjom implanata ili izradom mobilne proteze, kako bi se spriječio utjecaj njihovog gubitka na opće zdravstveno stanje.

autor teksta: Duška Đurić, dr.med.dent.

Ordinacija dentalne medicine Duška Đurić dr.med.dent., Dubrava 41, 10 040 Zagreb, Hrvatska, +385 1 2910 428, +385 91 2910 418
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti