Izbjeljivanje zuba – koliko dugo traje efekt nakon intervencije

2018-06-19

Izbjeljivanje zuba predstavlja jednu od najčešćih intervencija suvremene estetske stomatologije. Cilj ove metode je postići čuveni holivudski osmijeh bez brušenja zuba i izrade ljuskica ili krunica. Na izbjeljivanje zuba se odlučuju pacijenti koji nisu zadovoljni bojom svojih zuba, a žele da im zubi budu svijetliji barem za nijansu. 

Izbjeljivanje zuba je najčešća kozmetičko-stomatološka intervencija čiji efekt ovisi od navika samog pacijenta

Najčešće pitanje koje nam postavljaju pacijenti je koliko efekt bijeljenja zuba traje? Iako se na internetu mogu pronaći raznorazni odgovori, gdje se pacijentima jamči efekt od godinu do godinu i pol dana, istina je ipak malo drugačija. Efekt izbjeljivanja može trajati i duže od godinu dana, ali samo kod pacijenata koji imaju savršen stil života.

Da bi biserno bijeli zubi bili što duže takvi nakon izbjeljivanja, neophodno je smanjiti konzumaciju i unos proizvoda koji imaju tendenciju stvaranja pigmentacija na zubima i promjenu njihove boje ka tamnijoj. Cigarete i kava su proizvodi koji se najčešće konzumiraju u suvremenom društvu, a koji zbog svog sastava stvaraju obojene naslage na zubima, dovodeći do njihovog potamnjivanja. Osobe koje nastavekonzumirati cigarete i ispijajati kavu istim intezitetom nakon izbjeljivanja zuba, efekt intervencije se skraćuje i za nekoliko mjeseci.

Isto važi i za konzumaciju drugih obojenih napitaka i hrane, kao što su raznorazni čajevi, crno vino, cikla, borovnice itd. Na popisu namirnica i napitaka koji bojaju zube mogu se naći i neke zdrave namirnice od esencijalnog značaja za naš organizam. To ne znači da ih treba izbciti iz jelovnika, već se nakon svakog obroka treba održavati pravilna i redovna oralna higijena, kako se meke naslage bogate pigmentima iz ovih namirnica ne bi zadržavale na zubima.

Obojeni napici, poput kave, crnih čajeva, vina, itd, zbog visoke koncentracije pigmenata, značajno utječu na boju zuba, pa samim tim i na efekt izbjeljivanja zuba

Pojedine vodive za ispiranje za usta, naročito oni koji u sebi sadrže klorheksidin, također imaju tendenciju bojanja kako zuba, tako i mekih tkiva, naročito jezika. Upravo je ovo jedan od razloga zašto vodice za ispiranje usta treba kontrolirano primjenjivati u okviru održavanja oralne higijene.

Redovnim odlascima kod stomatologa na uklanjanje zubnog kamenca i mekih naslaga se produžuje efekt izbjeljivanja zuba. Zubni plak, ili meke naslage, kao zubni kamenac zbog svoje neravne površine savršene su za zadržavanje pigmenata iz hrane i napitaka. Ukoliko se ne uklone na vrijeme, njihovo taloženje dovodi do vidljive promjene boje zuba.

Činjenica je da efekt izbjeljivanja zuba ovisi o navikama pojedinca. Što bolje i kvalitetnije navike u svakodnevnoj ishrani, održavanju oralne higijene i posjetama stomatologu, to je efekt izbjeljivanja duži.

autor teksta: Duška Đurić, dr.med.dent.

Ordinacija dentalne medicine Duška Đurić dr.med.dent., Dubrava 41, 10 040 Zagreb, Hrvatska, +385 1 2910 428, +385 91 2910 418
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti