Oralna kirurgija bavi se kirurškim zahvatima usnoj šupljini. Zahvati se provode u lokalnoj anesteziji i potpuno su bezbolni. Kako bi se izbjegle moguće komplikacije i smanjila postoperativna osjetljivost, potrebno je pridržavati se uputa nakon kirurškog zahvata.
Vađenje zuba je, na žalost, još uvijek česta stomatološka intervencija. Iako neugodno, to je potpuno bezbolno iskustvo. Suvremena stomatologija osigurava minimalne traume tkiva u toku samog vađenja.
Alveotomija je operativni zahvat kojim uklanjamo zaostale korijene zuba i/ili retinirane odnosno impaktirane umnjake.
Apikotomija je operativni zahvat kojim se uklanja vrh korijena zuba i pripadajuće upalno tkivo koje okružuje vrh korijena zuba. Prija zahvata potrebno je napuniti korijenski kanal.
Cistektomija je operativni zahvat koji podrazumijeva uklanjanje ciste koja može biti uplanog ili razvojnog podrijetla. Oporavak nakon cistektomije ovisi o veličini uklonjene ciste te o traumi okolnog tkiva za vrijeme samog operativnog zahvata.
Modelacija alveolarnog grebena se provodi kako bi što pravilnije oblikovali alveolarni greben i tako dobili priklano ležište za totalnu protezu u bezubih pacijenata. Zahvat je potrebno izvršiti ukoliko postoje koštane nepravilnosti nastale nakon zaraštanja alveolarne kosti nakon vađenja zubi, traume ili nakon operativnog zahvata.
Augmentacija alveolarne kosti je zahvat kojim se postiže rekonstrukcija alveolarnog grebena kako bi se postigao odgovarajući volumen alveolarne kosti kako bi pacijentu mogli ugraditi implantate. Alveolarna kost resorbira se nakon ekstrakcije zuba, uslijed traume alveolarnog grebena ili nakon traumatskog operativnog zahvata. Za augmentaciju alveolarnog grebena koriste se koštani presadci samog pacijenta i umjetni materijali koji daju izvrsne rezultate kod augmentacije alveolarnog grebena.
Sinus lift (podizanje dna sinusa) je postupak kojim povećavamo vertikalnu dimenziju alveolarne kosti u gornjoj čeljusti. Nedostatak kosti nastaje zbog resorpcije alveolarnog grebena i "spuštanja" sinusa. Zahvat podrazumijeva pristup sluznici sinusa te augmentaciju kosti kojom se stvaraju povoljni uvjeti za ugradnju implantata. Implantacija se odvija za vrijeme samog podizanja dna sinusa ili nakon oseointegracije kosti (veliki i mali sinus lift).
Upute nakon kirurškog zahvata
- sterilnu gazu, koja je ostavljena preko rane, potrebno je ukloniti nakon 15-ak minuta (nova gaza se može staviti ako je još uvijek prisutno krvarenje)
- ne bi trebalo ispirati i na bilo koji način dirati ranu u prvih 24 sata kako bi se spriječio gubitak krvnog ugruška
- kada osjetite da anestezija prestaje djelovati, trebalo bi popiti sredstvo protiv bolova (samo NE Andol i Aspirin)
- izvana, na lice, trebalo bi staviti hladne obloge
- ukoliko primijetite da se krvarenje ne zaustavlja i bol ne prestaje nakon analgetika, javite nam se